Сонце всередині:
як вітамін D робить нас здоровими
та щасливими
Весна — складний період для організму: проявляються хронічні захворювання, відчувається занепад сил, запаси вітамінів, накопичені за літній період, практично на нулі. Частину вітамінів доволі просто отримати з їжі: вони легко засвоюються і присутні у великій кількості в доступних продуктах. Але, на жаль, це не стосується вітаміну D.
Функції вітаміну D в організмі
Цей жиророзчинний вітамін частково синтезується у шкірі (D3) під дією ультрафіолетових променів, іншу частину (D2) ми можемо отримати разом із їжею та спеціальними дієтичними добавками.

Основна функція цього елементу полягає в тому, щоб забезпечити всмоктування організмом кальцію та фосфору. Крім цього, він бере участь у важливих обмінних процесах і стимулює синтез деяких гормонів.
«Вітамін D робить наші кістки твердими та міцними, бере участь у виробленні деяких статевих гормонів і мелатоніну (гормон сну), зміцнює імунну систему, стимулює вироблення інсуліну, допомагає тілу боротися із запаленням та інфекцією», — ділиться з нами Наталя Міхно, кардіолог-терапевт першої категорії клініки «Адоніс».

Наталя рекомендує приймати вітамін D також у профілактичних дозах, так як він бере участь в обмінних процесах і життєво необхідний.
Симптоми та наслідки
дефіциту вітаміну D
Зрозуміти, що вашому організму не вистачає вітаміну D, доволі просто. Ви можете відчути занепад сил, біль у суглобах, зайву вагу, перепади настрою (від захвату до депресивного стану). Зрозуміло, ці симптоми не є унікальними для дефіциту вітаміну D, але, якщо ви помітили їх за собою, можливо, справа все ж саме в ньому. Крім внутрішнього стану, дефіцит цього елементу може відбитися і на зовнішності: волосся стає більш схильними до ламкості та сухості, а на шкірі може з'явитися відчуття стягнутості.
Брак вітаміну D в організмі може викликати й серйозніші проблеми, наприклад, порушення в ендокринній системі (особливо у жінок), ранню менопаузу, безсоння, проблеми з хребтом, збої в роботі серцево-судинної системи, дефіцит м'язової маси, ожиріння та інші ускладнення.
До того ж для нас, жителів більш північних широт, сонце вже дорівнює гарному настрою, відчуттю радості та приливу сил. В основі цієї асоціації лежать наукові факти: вітамін D у прямому сенсі сприяє гарному настрою. Він створює сприятливе середовище для синтезу гормонів радості — дофаміну та серотоніну — і допомагає залишатися нам у бадьорому стані.
Як заповнити дефіцит вітаміну D
«Є спеціальний аналіз на наявність достатнього рівня вітаміну D. На його підставі фахівець може визначити профілактичну дозу, необхідну саме вам», — пояснюють Наталія Міхно та Ірина Гудим, дієтолог LIVE.LOVE. Ірина каже, що сам вітамін D засвоюється з їжі добре, але проблема в іншому: продуктів, де він міститься у великій кількості, не так вже й багато. Якщо ви вирішили урізноманітнити своє звичне харчування, а заразом влаштувати собі невелику вітамінну профілактику, тоді включіть до свого списку продуктів жирну рибу, жовтки яєць, сир, яловичу печінку.
Отримати бракуючу порцію вітаміну D ви також можете, приймаючи сонячні ванни. У теплі сонячні дні достатньо до 30-ти хвилин перебування під прямими сонячними променями 3 рази на тиждень, і організм виробить необхідну кількість вітаміну D.

Але так як ми живемо в кліматичному поясі, де похмурий період доволі тривалий (кінець осені — зима — початок весни), а набір продуктів харчування, що містять вітамін D, не такий великий, його рекомендовано приймати у вигляді окремої дієтичної добавки. У такому варіанті елемент швидше засвоюється організмом, ніж через їжу, при цьому ваш «денний запас сонця» поміститься в будь-якій сумці.
Він може йти у вигляді окремого вітаміну, який зроблений зі спеціально вирощених дріжджів — джерела з високою концентрацією вітаміну D. Може входити до складу мультивітамінів разом із кальцієм і магнієм — вибирайте найбільш прийнятний для себе варіант, щоб заповнити необхідний запас усіх елементів.
На замітку. Під час наступного походу в магазин зверніть увагу на продукти, які заповнили вашу продуктову корзину — серед них повинен бути хоча б один із зазначених нижче продуктів: тунець, лосось, червона ікра, оселедець, сардина, яловича печінка, яйця, соєве молоко, молочні продукти, гриби шиїтаке, петрушка, вівсяна крупа, — це продукти з високим вмістом вітаміну D, або спробуйте вітамін D від Nutrilite.

І нехай сонце буде всередині вас!
Партнер матерiалу