Ми — те,
що ми п'ємо,
а п'ємо ми
пластик
50-і роки минулого століття подарували людству неймовірний матеріал - пластик: він зручний у побуті, простий в експлуатації, легкий у виробництві, доступний для гаманця,
і він - всюди.

Автор: Людмила Арсенюк
Революційний винахід за якихось півстоліття пустив корінці у людському житті, а далі через падкість до easy-going культури - став всюдисущим. Зайшовши у супермаркет - неможливо, щоб в око не впала якась іпостась пластику: хіба ви в Ужгороді, де нещодавно відкрили plastic-free крамницю. Та навіть там, де може здатися, що його немає - він зачаївся.

Згідно опублікованих Всесвітнім фондом природи WWF даних, Середземне море "кишить" мікропластиком: 1,25 мільйона частинок на кв. км. Він, до речі, є і в льодах вічної мерзлоти, і в усіх проточних водах Німеччини. Якщо в Україні ми не знаємо, скільки і де є мікропластику, то лиш тому, що поки у нашій країні не проводилися такі дослідження.
1 250 000
частинок мікропластика на кв. км
у Середземному морi згідно опублікованих Всесвітнім фондом природи WWF даних
Що таке мікропластик?
Це розвінчаний міф, що пластик через 50, через 100, через 500 років, але таки зникає. Насправді - ні. Він розщеплюється, на все менші, і менші, і менші часточки, які у воді поїдаються мікропланктоном, який їсть зоопланктон, який їдять дрібні рибки, яких їдять ще більші рибки, яких їдять люди. Що не з'їдається - п'ється.

Дослідження вчених з Університету Фредонія (Нью-Йорк) якнайкраще проілюструвало цю тезу: з 259 пляшок бутильованої води 11 різних брендів в 9 різних країнах - у 93% було знайдено сліди мікропластику.
Що робити?
Принаймні звузити нові потоки надходження пластику в довкілля. Звісно, лише в ідеальному майбутньому настане життя без пластику. Ми і наші пра-пра-правнуки (якщо бути точними - близько 16 поколінь) будемо жити у plastic-sharing світі. Та згадаймо мудрого китайського філософа Лао-цзи - і почнімо цю довжелезну дорогу з першого кроку.
1
Будьте BYO, що англійською означає "bring your own" - "носіть своє з собою". Мова, певна річ, про свою тару - пляшку для води, багаторазову чашку, екоторбинку тощо. Не завадять і ложковилка та ланч-бокс, адже саме одноразовий пластиковий посуд та контейнери для їжі не піддаються переробці. Навіть паперове горнятко для кави не зовсім паперове, адже містить пластикове внутрішнє покриття, ну і куди ж без пластикової накривки на горня?
2
Трубочки. Задоволення від коктейлю, випитого через трубочку, триває роками? Ні? А от трубочка залишається у своєму первозданному стані століттями. Отже, навіщо залишати після себе "такий" слід в історії? До того ж, їх часто вдихають черепахи. Не вірите нам - ось так рятували від трубочок черепаху на Коста-Риці. Вражає? Просто попросіть напій без трубочки (часто в Україні доводиться це говорити відразу, щоб не було запізно) або ж придбайте свою металеву чи бамбукову, і пам'ятайте про BYO.
3
Воскове пакування - ось новий тренд. Зроблені зі 100% бавовни з додаванням соснової смоли, олії жожоба та бджолиного воску — такі пакунки на 100% природні та екологічні. До того ж, їх можна застосовувати не один раз. Додайте сюди - яскравий дизайн (закордонні умільці уже стараються скреативити) і процес смакування їжі стає в рази приємнішим. Ще й запах приємний!
4
Жувальна гумка - також пластик, а отже, краще сказати їй: "Прощай, це були цікаві часи". Йдучи вулицею, чи помічали ви кількість наліплених "жуйок" на асфальті. Вони там будуть довго, надто довго, довше за вас. Британська дизайнерка Анна Буллс спробувала знайти вихід і запустила лінійку із взуття з колишньо-жуйковими підошвами. Але ж не всі такі, а тому - просто скажіть жуйкам - ні. Довготривала асфальтна "естетика" хіба вартує 5-хвилинного м'ятного дихання?
5
Святкування без повітряних кульок. Як часто святкування днів народження, іменин, річниць і просто "свят для душі" оздоблюються повітряними кульками на довгих пластикових стрічках? Напевно, складно згадати свято без них. Втім, яке життя "шаріка" після свята? Воно довге і тривале, як і будь-якого пластикового виробу. Замість - використовуйте паперові вимпели та органічну оздобу. Власний креатив - це ж так мило.
6
Уникайте одноразового - бритв, посуду, запальничок тощо. Більшість цих продуктів зроблено з пластику, адже він дешевий. Знову ж таки, можна спробувати принаймні купувати в економічних більших упаковках. А якщо ви в супермаркеті, і вже так сталося, що вам потрібен пластиковий пакет - як щодо використати один, і всі стікери обраних продуктів наліпити на нього? Картопля, помідор та яблуко точно "не посваряться" всередині, а ви замість трьох використаєте один пакет.
7
Якщо купили - здавайте "хороший" пластик на переробку, а також уникайте "злого" пластику. Всього є близько 150 (!) різних видів пластику, та вартує тримати в голові принаймні сім, які найчастіше трапляються, а з них - три - 3, 6, 7, які краще уникати.
Купуючи щось - зверніть увагу на днище, там точно буде трикутничок з цифрою, який вкаже на матеріал, з якого зроблений виріб. Зважте також, що не в кожному місті є можливість збирати і доправляти на переробку навіть ті види пластику, для яких є технології переробки.
Тож якщо у трикутнику:
1
Поліетилен терефталат, PET або ПЕТ
Іноді має здатність поглинати запахи і ароматизатори з їжі та напоїв, що зберігаються у ньому. ПЕТ-пластик використовується для виготовлення багатьох побутових предметів, зокрема пляшок для напоїв, косметики, ліків. А вже з перероблених пляшок можуть виготовляти мотуззя, одяг та килимові волокна. Тож обов'язково здавайте цей вид пластику на переробку. І не забудьте стиснути пляшки, щоб їх більше влізло до контейнера.
2
Поліетилен високої щільності, HDPE або ПНТ (поліетилен низького тиску)
Такий пластик вважається безпечним для здоров'я людини. Виробами з цього пластику зазвичай є корки для пляшок, інколи пляшки для молочних продуктів, тара для моторних мастил, шампунів та кондиціонерів, мила, миючих засобів та відбілювачів. Та завжди треба слухатися здорового глузду, адже навіть якщо сам пластик є безпечним, за жодних обставин не можна повторно використовувати ПНТ-тару для їжі на напоїв, якщо початково у ній містилися речовини, не призначені для харчування. Цей вид пластику переробляється.
3
Полівінілхлорид, PVC або ПВХ
Він з нами з 1927 року. Канцерогени з такого пластику можуть проникати у продукти харчування, тому ніколи не користуйтеся "трійкою" для їжі. Це один з найотруйніших та найнебезпечніших для здоров'я вид пластмас: при спалюванні утворює високотоксичні хлорорганічні сполуки, а відзначивши десятиліття виділяє токсичні сполуки. ПВХ використовується для виготовлення всіх видів труб, плиток та кахлю. Іноді піддається переробці, але зазвичай ви не зможете в побуті знайти можливість здати його на переробку, а відтак краще уникати.
4
Поліетилен низької щільності, LDPE або ПВТ (поліетилен високого тиску)
Це фактично "вічний друг" шопера - кульок, він же пакет. Для здоров'я нешкідливий. Іноді переробляється, але для цього потрібна складна логістика.
5
Поліпропілен, PP або ПП
Потенційно безпечний та здатний витримувати вищі температури. Використовується для виробництва ланч-боксів, коробочок для йогуртів, пляшок для сиропів, кришечок для пластикових пляшок. Переробляється.
6
Полістирол, PS або ПС
За застосуванням дуже і дуже подібний до PP. Більшість одноразових контейнерів для їжі у супермаркетах будуть саме з цього матеріалу. А ще широко застосовується у спіненій формі - оці всі підставки для нарізок сирів. З нього виробляються пластикові одноразові стаканчики, пластикові столові прилади, пакувальні піни. Краще зовсім уникати, або принаймні за жодних обставин не нагрівати цей пластик. Оскільки вироби з цього пластику переважно забруднені рештками їжі, а також займають великий об'єм, досить складно налагодити їх збір для переробки. Тому зазвичай цей тип пластику не переробляється і його краще уникати.
7
Iнше, О або "оther"
Все, що не ввійшло в список 1-6 - сюди. Так можуть маркуватися вироби з полікарбонату, який сам по собі не є токсичним, та містить шкідливий бісфенол А. "Сімкою" позначаються компакт-диски, медична тара і інколи пляшечки для дитячого харчування та іграшок. Загалом такий пластик або не піддається переробці, або це зробити вкрай складно. Краще уникати.
Зазначимо, що дуже часто відсутність можливості роздільного збору стоїть на заваді переробки. Але навіть за умови, якщо біля вашого дому немає контейнерів для роздільного збору, ви можете пошукати поруч з домом пункти прийому вторсировини й ще й отримати невеликі кошти за ваші старання. Знайти такі пункти можна завдяки сервісу recyclemap.org. А ще рекомендуємо зазирнути на garbage31.com, який допоможе вам розібратись з чого складаються речі довкола вас і що ви можете зробити, щоб зменшити кількість сміття у вашому смітнику.
А якщо захочеться збитися з дороги,
ось кілька фактів лише про воду:

2
Кожна друга морська черепаха ковтає пластик. Особливо небезпечними є пластикові пакети, адже черепахи вважають їх медузами і "пригощаються".
90%
У шлунках 90% морських птахів по всьому світові є пластик.
8 800 000
Близько 8,8 млн. тонн пластику щорічно потрапляє до вод світового океану. Скільки це? Це коли б щохвилини у воду на повній швидкості заїжджала вантажівка з пластиком.
2050
Якщо не вживати жодних заходів, до 2050 року у морях буде більше пластику, ніж риби.