8 правил велнесу,
яким нам варто
повчитися в італійців
Чимало з того, що сьогоднішнє покоління вважає велнесом — це просто принципи здорового глузду, якими керувалися наші предки і які стали основами багатьох національних традицій. Ось взяти, наприклад, італійців: вони гедоністи, вони вміють смачно їсти, вміють відпочивати, та ще й виглядають при цьому чудово. І тут справа вочевидь не в цілющих властивостях італійської землі або особливої атмосфери — вони просто володіють мистецтвом жити.
Разом із заміським комплексом «Італійський квартал» ми вирішили вивчити традиції та звички італійців і зрозуміти, які з них можемо взяти на озброєння — щоб усвідомленості, медитативності та здоров'я в нашому житті стало більше.
Насолоджуйтеся їжею і не поспішайте
Італійці, як і багато інших корінних мешканців середземноморського регіону, відчувають ледь не огиду до звички їсти на ходу. Їжа для них — ритуал, під час обіду вони соціалізуються та розслабляються.
Перегляньте свою звичку їсти за робочим столом або під час перебіжки із зустрічі на зустріч: по-перше, це виглядає непривабливо, а по-друге, збиває ваш шлунок і мозок із пантелику.
Виділіть півгодини або годину на обід і проведіть його за неквапливою бесідою; щодо меню — воно повинно бути багатим на овочі, фрукти, боби, цільнозернові культури та рибу. І повторюємо ще раз, нехай це стане мантрою: не поспішайте. Повірте, за той час, який ви витратите на перезавантаження, на вашій роботі нічого грандіозного і безповоротного не відбудеться.
Готуйте вдома і знайте, з чого складається ваша трапеза
Італійці — великі шанувальники домашньої кухні, і окрема справа честі для них — доїсти все, що знаходиться в тарілці. Це, до речі, дуже співзвучно з принципом zero-waste — наприклад, саме завдяки своєму корінню шеф Массімо Боттура став культовим адептом ідей безвідходного виробництва в ресторанному бізнесі. Італійці дуже люблять готувати з місцевих продуктів — це і швидко, і екологічно, і нешкідливо, а рецепти вони передають із покоління в покоління, і малюки часто грають на кухнях, поки бабусі готують, і вбирають не тільки апетитні запахи, але й безцінні знання.
Не займайтеся обмеженнями і не сидіть на дієтах
Ви ж самі знаєте, який підступний мозок: варто вам суворо заявити собі: «Все, відтепер я не їм солодкого», — як ви будете думати тільки про солодке, хоча взагалі-то не так вже й сильно його любите. Це як експеримент із рожевим слоном. Не переконуйте себе, що з цього моменту і назавжди ви на дієті — просто полюбіть своє тіло та зрозумійте, що йому потрібно згодовувати тільки здорову та корисну їжу. І ми не говоримо «не їжте тістечок», та їжте, будь ласка — тільки не запихайтеся ними на ходу, а замовте одне невелике після вечері, щоб не з'їсти багато, і повільно насолоджуйтеся. Так буде смачніше.
Працюйте менше
Відпочинок дуже важливий для італійців, і вони не звикли їм жертвувати. В середньому вони працюють по 36 годин на тиждень, і працювати більше 40 заборонено законодавчо — допускається лише 8 годин переробки. А ще у італійців є 4 тижні відпустки на рік. І це викликає, по-перше, заздрість, а по-друге — бажання негайно їм уподібнитися.
Проводьте час із тими, кого любите
Менше роботи — значить, більше вільного часу, який можна витратити на близьких і рідних людей. Відпочивайте з друзями, з коханою людиною, знайомтеся з сусідами та проводьте час із ними, влаштовуйте галасливі пікніки та кличте всіх, хто вам дорогий і приємний. Адже це, насправді, близько й українським традиціям: посиденьки сім'ями з піснями, криками та іграми. Тільки у нас дієта менш корисна, звісно.
Частіше гуляйте — особливо перед вечерею
В італійській культурі є поняття «пасседжата» — це прогулянка перед або після вечері, коли ви закінчуєте набір обов'язкових 10 000 кроків на день, відпочиваєте, роздумуєте і перемикаєтеся з робочого режиму в модус відпочинку. Ви неспішно гуляєте маленькими вуличками, розмовляєте зі знайомими, дихаєте повітрям, думаєте про своє, — в усіх сенсах прекрасна традиція. І голову прочистите, і позаймаєтеся, і метаболізм запустите.
Робіть перерву на ланч і з'їдайте більшу частину денної норми
Італійці не тільки працюють 36 годин — вони ще й влаштовують перерву на обід на півтори години. З першої до пів на третю вони обідають, і за цей час встигають не тільки поїсти, а й подрімати — до речі, багато досліджень хвалять денний сон і запевняють, що він допомагає приймати більш зважені рішення. Ну і загалом перерви від роботи роблять вас продуктивнішим.
Але це ще не всі плюси тривалого ланчу — дуже важливо спожити велику порцію денної норми калорій власне днем, а не ввечері: так роблять італійці, але чи робите так ви?
Підозрюємо, що ні: ми вже точно часто терпимо до вечора, щоб добряче відвести душу після робочого дня. Так, це ті люди, хто розповідає вам про велнес — вибачте нас. Загалом, мораль: навіть якщо ви не можете дозволити собі спати посеред роботи або тікати з офісу на півтори години, робіть перерву й обідайте ситно. І закрийте на цей час робочу пошту та чатики.
Слідкуйте за тим, що п'єте
Звісно, завдяки царству стереотипів ми звикли вважати, що італійці їдять пасту і запивають її літрами вина, а потім ходять обурливо стрункі та викликають заздрість решти Європи. Що ж, ні. Італійці взагалі не п'ють солодку газовану воду з їжею — вони п'ють або воду, або вино, розведене водою, або пиво, але порції завжди маленькі: це келих вина, не пляшка залпом. Так що стежте не тільки за харчуванням — звертайте увагу і на те, що ви п'єте.
Вам не віриться в те, що у Києві можна жити, як італієць — безтурботно та щасливо? Можна: ось «Італійський квартал» придумав, як поєднати швидкість міста з розміреністю заміського життя. На терасі їхніх затишних котеджів можна відпочивати, займатися спортом і навіть працювати — якщо дуже захочеться. А ще туди можна запрошувати друзів на звані обіди. Або проводити сімейні пікніки на власних терасах, які є родзинкою даного комплексу. Загалом, Італія ближче, ніж усім нам здається.
Партнер матеріалу:
ЖК «Італійський квартал», ПрАТ «ХК «Київміськбуд»